Relacja - Pozytywna Sytuacja | Narzędzia Pozytywnej Dyscypliny : Ton głosu.
16027
post-template-default,single,single-post,postid-16027,single-format-standard,cookies-not-set,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,overlapping_content,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Narzędzia Pozytywnej Dyscypliny : Ton głosu.

Narzędzia Pozytywnej Dyscypliny : Ton głosu.

Twoje słowa będą miały inny wydźwięk w zależności od tonu głosu, którego używasz. Dlaczego?

Otóż nasz mózg jest bardzo wrażliwy na bodźce dźwiękowe. Reaguje na nie bardzo szybko. Kiedy mówisz poddenerwowanym, podniesionym głosem, wytwarzane częstotliwości trafiają bezpośrednio do pnia mózgu. Tym samym włącza się jedna z dwóch reakcji, możliwych na poziomie mózgu gadziego: albo walka, albo ucieczka. Jak widzisz, nie ma tu miejsca na współpracę, opcja taka jest niedostępna.

Kiedy zależy Ci na współpracy z dzieckiem, przełącz swój ton głosu. Jak to zrobić, kiedy jesteś zdenerwowana? Skorzystaj z Pozytywnej Przerwy, o której był już osobny wpis.

Dobrym sposobem jest też przywołanie w myślach przekonania: ,,Bardzo kocham swoje dziecko”. Pamiętasz jak ostatnio mocno przytuliło się do Ciebie, zarzuciło Ci rączki na szyję? Zachowaj ten obraz w pamięci, przypomnij go sobie w takiej sytuacji. Mózg się przeprogramuje, zmieniając ton Twojego głosu.

Kiedy zorientujesz się, że Twój ton nie był zachęcający, po prostu przeproś dziecko. Bądź przygotowany na swoje własne potknięcia, wybaczaj je sobie i idź dalej.
Warto też wspomnieć tutaj o mózgowym wi – fi Stuarta Shenkera. Tym intuicyjnym kanałem komunikacji, opartym na działaniu neuronów lustrzanych, przekazujemy dzieciom swój stres. Albo swój spokój. Jedną z jego składowych jest właśnie ton głosu. Bądź tego świadoma. ( Stuart Shenker, ,,Self -Reg”, s.66).

Zmiana nawyków komunikacyjnych, związanych z używaniem ciepłego, zachęcającego tonu, wymaga czasu. To tworzenie nowych ścieżek neuronalnych, które mają zastąpić te stare, czasem bardzo mocno utrwalone. Daj sobie zatem czas. Z uważnością świadomie pracuj nad nowym sposobem wypowiedzi.
Z czasem stanie się Twoim własnym.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz