Orzeczenia w Polsce.

Z uwagi na to, że od przeszło roku całkiem na serio zajmuję się doradztwem z zakresu orzekania o niepełnosprawności i kształcenia specjalnego oraz redagowaniem pism związanych z orzekaniem i innych (tutaj zestawienie moich usług), wprowadzam nową kategorię wpisów blogowych w tym zakresie. Mam nadzieję, że to rozjaśni moim Czytelnikom zawiłości polskiej papierologii w tym zakresie.

Posiadanie orzeczeń różnej treści , stwarza w naszym kraju pewne możliwości, związane z różnymi świadczeniami czy uprawnieniami dla osób je posiadających.

Dzisiaj wstępnie przybliżę trzy systemy orzecznicze, trzy orzeczenia, które funkcjonują w Polsce równolegle do siebie, ba, zupełnie niezależnie. W naszym kraju panuje duże zamieszanie w tej materii i nieznajomość tematu jest powszechna, stąd pomysł na ten krótki artykuł, który przybliży wspomniane systemy orzecznicze. Być może usłyszysz o nich po raz pierwszy, a może fragmenty informacji już do Ciebie dotarły. Być może dzięki temu zobaczysz dla siebie lub swojego dziecka nowe możliwości. Właśnie, dwa z nich obejmują dzieci, dwa- osoby dorosłe, czy powyżej 16 roku życia. Mogłabym tu wymienić podstawy prawne, ale zależy mi na pokazaniu praktycznej strony przepisów, dlatego je pominę. Dziś chcę przekazać tylko podstawowe informacje w temacie.

Zatem jak to wygląda?

Trzy systemy orzecznicze w Polsce to:

Orzekanie o kształceniu specjalnym

Ta procedura orzekania realizowana jest przez rejonowe poradnie psychologiczno- pedagogiczne. Wydane orzeczenie dotyczy dzieci/uczniów- -od przedszkolaków do studentów. Jest ważne tylko i wyłącznie w obszarze edukacyjnym. To orzeczenie może być ważne dla Twojego dziecka. Zespół orzekający poradni wydaje orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, podstawowe orzeczenie dla ucznia, które pozostaje wiążące dla placówki edukacyjnej, typu przedszkole, szkoła, uniwersytet. Poświęcę mu osobny wpis. Teraz sygnalizuję, że takowe jest. Oprócz orzeczenia dla ucznia , poradnia psychologiczno- pedagogiczna może wydać również opinię. O opinii innym razem.

Orzekanie o niepełnosprawności

O niepełnosprawności orzekają zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności powiatowe lub miejskie. W przypadku dzieci do 16 roku życia po prostu kwalifikują dzieci, lub nie, do osób niepełnosprawnych. W przypadku osób powyżej 16 roku życia zespół ds orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności : znacznym, umiarkowanym lub lekkim. W zależności od treści orzeczenia, orzeczonemu przysługują pewne świadczenia z zakresu świadczeń rodzinnych i uprawnienia, o których szerzej napiszę w innym wpisie. Orzeczenie o niepełnosprawności jest chyba najbardziej rozpowszechnione wśród orzeczeń.

Orzekanie o niezdolności do pracy ,

Orzekanie w zakresie zdolności bądź niezdolności do pracy przeprowadza znany wszystkim Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Generalnie orzecznik ZUS może wydać orzeczenie o : częściowej niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Takie orzeczenie ZUS uprawnia do ubiegania się w określonych przypadkach o świadczenia z zasobów zabezpieczenia społecznego.

Nie wiesz jak zacząć z orzeczeniem , które jest najlepsze dla Ciebie lub Twojego dziecka? Napisz do mnie na: pomocnikrodzica.odwolania.pisma@gmail.com – porozmawiamy o Twojej sytuacji i wspólnie znajdziemy rozwiązanie.

Możesz też sprawdzić jakie konkretnie usługi oferuję w zakresie doradztwa oraz redagowania pism związanych z orzekaniem i innych- kliknij tutaj .

Czy ten krótki artykuł coś Ci rozjaśnił w sprawie systemów orzeczniczych w Polsce? A jakie Ty masz z nimi doświadczenia? Podziel się , proszę w komentarzu .