Dlaczego MITOLOGIA RELACJI??

 

Od dawna chodził mi po głowie taki cykl, w którym pokażę Wam jak nasze przekonania wpływają na sposób wychowania dziecka, budowania z nim relacji.

Wg wielu koncepcji w psychologii i socjologii za każdym naszym zachowaniem stoi jakieś przekonanie. Innymi słowy, to jak się zachowujemy , wypływa z naszych przekonań, Przekonania to treści poznawcze jakie mamy wdrukowane , często na poziomie bardzo głębokim, zupełnie dla nas nieuświadomione. Fałszywe przekonania  to mity.

Dlaczego nazywam je ,, mitami”? Wg Słownika Języka Polskiego Witolda Doroszewskiego mit to ,,fałszywe mniemanie o kimś lub o czymś uznawane bez dowodu”.
My też często uważamy, że coś ma być tak, a nie inaczej, bo……, bo tak. Dzieje się tak dlatego, że przekonania, które mają największy wpływ na nasze życie, w tym przekonania na temat relacji, są nam przekazywane bardzo wcześnie, zupełnie bez naszego świadomego udziału. Na ich podstawie uważamy, że świat jest miejscem bezpiecznym lub nie, że my sami jesteśmy OK lub nie jesteśmy OK. Wreszcie, czy inni ludzie są przyjaźni, czy też może podejrzliwi i działają na naszą niekorzyść. To sposób w jaki traktowali nas nasi rodzice, dziadkowie, inni znaczący dorośli. Zupełnie niepostrzeżenie zagłębiają się w naszym umyśle, sercu. Na poziomie neurobiologicznym to pewne bardzo utrwalone schematy połączeń neuronalnych. Te przekonania mogą być kształtowane w sposób bezpośredni, werbalny :,, Mężczyźni są jak dzieci”, ,,Nie wierz nigdy kobiecie”, albo w sposób mniej oczywisty- np. kobieta samotna jest pomijana i nie zapraszana na mieszane spotkania towarzyskie, bo stanowi potencjalne zagrożenie dla małżeństw.

Teraz zastanów się chwilę.. Czy przytoczone wyżej przekonania budują pozytywne relacje?Czy też może nie budują, a za to wpychają  nas w  toksyczne związki, a my nie rozumiemy dlaczego historia wciąż się powtarza.. Dlaczego X robi dokładnie to samo co Y, a Z tak samo do nas mówi.. Brzmi znajomo ?

Pierwszym krokiem, żeby zrozumieć co się dzieje w naszych relacjach , jest zauważenie swoich przekonań. Temu ma służyć ten cykl. Tylko kiedy rozpoznasz swoje niewspierające przekonania, będziesz mogła je zmienić.W kolejnych odcinkach będę opisywać swoje fałszywe przekonania na temat relacji i wychowania, te które odkryłam, już zmieniałam, zmieniam, albo dopiero dostrzegłam. Otrzymasz raz na dwa tygodnie, maila w tej sprawie.

Chcę, żeby to był nasz wspólny cykl, Chcę, żeby służył mojej społeczności, czyli również Tobie .

Co więcej, będę o nim pisać tylko i wyłącznie w newsletterze, nigdzie indziej nie znajdziesz tych treści. Dlatego zachęcam Cię do zapisu na mój newsletter. Formularz zapisu – poniżej.

 

[mailerlite_form form_id=3]