Pozytywna dyscyplina stoi na stanowisku, że ludzie zachowują się lepiej, kiedy czują się lepiej.
Czyż trzeba przekonywać kogokolwiek, że przytulanie wszystkim robi dobrze? I nie ma tu znaczenia wiek przytulanego, status społeczny, płeć, czy pochodzenie.

Wszyscy mamy te same mózgi i w naszych organizmach krążą te same hormony. Jednym z nich jest oksytycyna, zwana hormonem miłości. Jej duży wyrzut następuje właśnie przy przytulaniu, w ogóle przy dotyku. Skutkuje to obniżeniem poziomu hormonów stresu, np kortyzolu. W efekcie kora nowa domyka się, integruje z resztą i współpraca, czy racjonalna rozmowa, stają się możliwe. Przytulanie przywraca przynależność, co jest sednem pozytywnej dyscypliny.

Ale jak to zrobić, kiedy druga osoba jest w fazie walki lub ucieczki? Niezwykle przydatny jest wtedy prosty komunikat: ,,Potrzebuje, żebyś mnie przytuliła”. Co w nim niezwykłego? Otóż otwiera on pokłady empatii, zwłaszcza w dzieciach.
Stuart Shenker twierdzi, że rodzimy się empatyczni, jesteśmy tacy z natury, stąd taki komunikat odwołuje się do naszych wrodzonych skłonności. I działa.

Kiedy więc Twoje dziecko, lub partner złości się, użyj tej wypowiedzi. Jeśli w pierwszym odruchu nie zechce Cie przytulić, daj mu czas i powiedz: ,,Naprawdę tego potrzebuję”. Jeśli nadal nie chce się przytulić powiedz coś w stylu: ,,Potrzebuję przytulenia, więc kiedy będziesz mogła przyjdź i mnie przytul, proszę”. I odejdź.
To, co się stanie może Cię zaskoczyć.
Spróbujesz dzisiaj i dasz znać co się stało?