Nie lekceważ potęgi słuchania. Twoje dziecko, czy partner potrzebuje być wysłuchany. To potrzeba każdego z nas. Tak dajemy sobie poczucie przynależności i bycia ważnym. Ale czy słuchanie oznacza czekanie na oczekiwaną odpowiedź?

Często przychodzę do pokoju mojej starszej córki i po prostu siadam na jej łóżku. Bez słowa.Uśmiecham się. Zazwyczaj pada pytanie:,,O co chodzi, mamo?” Odpowiadam wtedy: ,,O nic, po prostu przyszłam do Ciebie na chwilę”. Oczywiście bez przytulasa się nie obejdzie. Nieraz po prostu milczymy i to jest takie…jednoczące.
Staram się też od czasu do czasu przyjść do jej pokoju przed snem.

Przytulam ją i pytam:
,,Co tam u Ciebie słychać?” W odpowiedzi słyszę wszystko, cały potok zdarzeń z jej dziecięcego świata. Płynie jak rzeka, a ja słucham, bez komentarza, bez przerywania, choć to czasem bardzo trudne. Stoję nad tą rzeką i przyglądam się jak płynie, słucham jej szumu, zanurzam się w niej. Patrzę na jej twarz, widzę jak pracują mięśnie. Jeśli już muszę się odezwać, komentarz zamieniam na otwarte pytanie. Dowiaduję się o sprawach, o których pewnie bym się nie dowiedziała.

A Ty, umiesz słuchać? Zacznij trenować, to wydatnie poprawi Twoje relacje.