Relacja - Pozytywna Sytuacja | Narzędzia Pozytywnej Dyscypliny: Czas specjalny. Wyzwania.
15591
post-template-default,single,single-post,postid-15591,single-format-standard,cookies-not-set,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,overlapping_content,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
 

Narzędzia Pozytywnej Dyscypliny: Czas specjalny. Wyzwania.

Narzędzia Pozytywnej Dyscypliny: Czas specjalny. Wyzwania.

Już wiecie, że czas specjalny działa i jest genialnie prosty. Ale bywa też wyzwaniem we współczesnych układach społecznych. Zadajecie różne pytania.

Jak przeprowadzić czas specjalny, kiedy ma się 2 i więcej dzieci?
Otóż idealnie byłoby zaplanować taki czas dla każdego z osobna. Ale niestety rzeczywistość rzadko jest taka korzystna. W układzie kiedy jesteście razem, warto aby o wyborze przyjemnej aktywności decydowało dziecko, dla którego w danym momencie zaplanowany jest czas specjalny.
Celem tej techniki, jak zresztą każdej innej w Pozytywnej Dyscyplinie, jest przywrócenie przynależności dziecku oraz poczucia własnej ważności. Dziecko jest w centrum, a właściwie w centrum jest relacja rodzic – dziecko. Kiedy nastąpi nasycenie, dzięki systematyczności, planowaniu i wspólnemu spędzaniu czasu, dziecko nabędzie umiejętności czekania. Oczywiście jedne dzieci osiągną to prędzej, inne później. Niemniej czas specjalny jest ku temu wyśmienitym narzędziem.
Kiedy już wejdzie na stałe w plan Waszych zajęć rodzinnych, z czystym sumieniem możesz powiedzieć : „Skarbie, teraz jestem zajęta, i będę miała dla Ciebie czas specjalny w niedzielę przed południem”. Taki komunikat nie będzie bolesny, ani odbierany w kategoriach odrzucenia przez dziecko. Przeciwnie , dostanie ono informację, że jest niezwykle ważne, że mama/tata ma dla niego czas, zaplanowany, o którym pamięta w każdej chwili. Poczuje się przynależne. Do Ciebie. Poczuje się lepiej i będzie zachowywać się lepiej.

Jak zaplanować czas specjalny , kiedy się pracuje na zmiany?
Pozytywna Dyscyplina jest łaskawa i bierze pod uwagę to, ze każdy ma inne warunki. A więc – rób to co możesz, a nie według tego czego nie możesz. Przeprowadzaj czas specjalny najbardziej systematycznie jak tylko jesteś w stanie. I tak zobaczysz różnicę.

Co można robić w ramach czasu specjalnego?
Otóż zróbcie burzę mózgów w Waszej Rodzinie i wypiszcie wszystkie pomysły jakie Wam przychodzą do głowy. Potem wybierzcie te, które odpowiadają Tobie i dziecku. Taka listę można powiesić na widocznym miejscu i później wybierać dowolna aktywność przed czasem specjalnym. W ogóle przelewanie myśli na kartę ma naprawdę niezwykłą moc – pozwala wyjść z głowy, nie bójcie się pisać, niech dzieci rysują co chcą robić, jeśli już potrafią. Angażujcie je w to. Wszyscy będziecie mieć frajdę. I tego Wam życzę.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz